Речник на дизайн термините *бета версия

Речник на дизайн термините *бета версия

Търси по буква

Търси по категория

Търси по ключова дума

Категория Graphic design

Attributes – Атрибути

Панел, чиито опции са за използване на надпечатване, което предотвратява изтриването на цвета чрез отпечатване на цветове един върху друг, което ги кара да изглеждат прозрачни. Полезно за обозначаване на тъмни цветове като такива за надпечатване в случай, че искате работа с линии или тъмно черно да се появяват през цялото време. (Control (comm)-F11)

Augmented Reality (Ar)

Аугментирана или обогатена реалност е версия на заобикалящата ни среда с добавени компютърно генерирани образи. Те се наслагват върху околната среда, която потребителя вижда и по този начин обогатяват настоящето му възприятие за реалност. AR е доста полезен инструмент, тъй като въвежда елементи от виртуалния в реалния свят, подобрявайки нещата, които виждаме, чуваме и чувстваме.

Auto Enhance – Автоматично Подобряване

Опция за инструмента за бърз избор, който създава селекции с по-добро качество, с ръбове, които са по-верни спрямо обекта. Използва се във Фотошоп.

Background

Под Бекгаунд може да се разбира най-общо "това което е зад фокуса на основният обект". Веднага даваме пример: Във фотографията е всичко това което се пада ЗАД обекта на фокус (дървета, сгради и тн.). В дизайна е основният цвят или шарка която сте избрали да стои ПОД основните ви елементи. В музиката също има Бекграунд, който се явява основният ритъм върху който се надгражда целия хит.

Balance

Този термин се отнася до разпределението на визуалните елементи в дизайна. Балансираният дизайн обикновено е привлекателен визуално, но небалансираната графика може да се използва, за да насочи окото към най-важната информация.

Bas Relief

Bas Relief използва цветовете на предния план и фона, за да замени съответно тъмните и светлите области на изображението, създавайки леко повдигната текстура като шарено или износено кадифе. Параметрите му са детайлност, гладкост и посока на светлината. Bas Relief работи върху 8-битови, RGB, сиви и многоканални изображения и интелигентни обекти. Този филтър е част от галерията с филтри и използва текущо активните цветове на преден план/фон. Bas Relief е част от разширените филтри на Adobe Photoshop.

Baseline

В типографията базова линия (също срещана като начална или редова линия) е невидимата подравняваща линия, върху която са разположени буквите (редът върху, който пишем).

Bezier Curve

Във векторните графики, кривите на Безие се използват за моделиране на гладки криви, които могат да бъдат мащабирани до безкрайност. Те са всързани с така наречените в графичните програми „пътечки“ – комбинации от свързани криви на Безие. Пътечките не са обвързани с ограниченията на растеризираните изображения и са интуитивни за промяна.

Bleed

Отпечатан текст и/или изображение, които достигат ръба на страницата, след като тя е била подрязана.

Blending – Смесване

Серия от опции за регулиране на начина, по който се появяват цветовете, когато един слой наслагва друг слой. Използва се във Фотошоп.

Blur Tool

"Blur" само по себе си означава мъгла или нещо което е замъглено и размазано, също така се използва като термин в софтуерите за фото манипулация и обработка като Photoshop и др. Всеки ход, направен с помощта на инструмента Blur, ще намали контраста между засегнатите пиксели, което ще ги направи размазани.

Bold

Bold е вид "тежест" на шрифта. По-черна, по-тежка и одебелена разновидност на шрифта, в сравнение с тежеста на шрифтовете от семейството "Роман". Използва се за заглавията и когато трябва да се даде важност на текста. Първият Болд шрифт е бил създаден около. 1800 г. в Лондон от Робърт Торн (1754-1820) като единствено се ползвал за плакати и заглавия. Болд шрифтове се ползват от края на 19 век.

Booklet

Booklet от англ. book книга и умалителното let - с две думи 'малка книга'.

Bowl

Това са кръглите или елипсовидни форми, които представляват основната форма на буквите, като C, G, O - в главните букви и b, c, e, o, p в малките букви.

Branding

Процесът на създаване на уникална идентичност за продукт, услуга или компания, често постигнат чрез използването на лога, цветове и други дизайнерски елементи.

Brandmark

За разлика от Логотипа, Логомарк'а или още Брандмарк'а изобщо не съдържа името на фирмата,а вместо това абстрактно представя тази компания или продукт, само със символ или знак. В голямата си част Логата на повечето компании са комбинация от Логотип и Логомарк Пример за такива са Apple, Android, Google Chrome, Facebook и др. За повече примери, вижте линка по-долу.

Brief

Дизайн бриф е основен документ съпровождащ един дизайн проект. Създава се в съотвествие с изискванията на клиента (възложителя) с цел да се опишат резултатите и обхвата на проекта, включително всички продукти или дейности, график за изпълнение, бюджет и т.н. Брифът също така служи за оценка на ефективността на дизайна след завършването му.

Brightness/Contrast

Корекции, които могат да бъдат приложени към изображение, които влияят на цялостния тон чрез увеличаване или намаляване на светлините (яркост) или увеличаване или намаляване на общия диапазон на тонална стойност (контраст).

Browser/ Web Browser

Софтуерна програма, която спомага достъпа, изтеглянето и визуализирането на информация от интернет, която може да е под формата на текст, изображения и/или видео. Браузерът намира търсената информация посредством така наречения URL (uniform resource locator), въведен от ползвателя, след което превежда информацията от търсената уеб страница от HTML (the main markup language for web pages) на разбираем за човешкия мозък език.

Business Card

Визитна картичка
Добави термин

Речник на дизайн термините

Този речник на дизайн термините (glossary) e създаден от екипа на БДГ и от доброволците, за да улесни 1) професионалните дизайнери и 2) клиентите, които работят с дизайнери. Речникът не претендира за изчерпателност, но е базиран на механизъм с гласуване, който дава възможност всеки да добави по-добра дефиниция за дадена дума и тя да бъде изведена от потребителите като "основна" ако е по-ясно и акуратно написана. Т.е. - речникът е динамичен и цялата дизайн общност го администрира.
Отдели 3 минути и въведи твой дизайн термин!
За другите проекти на БДГ - виж тук.

Видео