Речник на дизайн термините *бета версия

Речник на дизайн термините *бета версия

Търси по буква

Търси по категория

Търси по ключова дума

Всички термини въведени от Zlatin Radkov

Palette

Това е мястото където художникът подготвя и смесва боите си докато рисува. Този термин може често да се срещне и докато работите с повечето програми които се ползват в дизайна особено на Adobe. Това представляват отделните прозорци и местенца където се намират инструментите от един и същи тип. Например Character Palette е мястото можете да правите всичко свързано с текста, който ползвате в Photoshop.

Pantone

Система за съвпадение на цветове, използвана при определянето на печатарски мастила. Предварително смесени цветове, които се използват при печата и предпечата, за да се види реално как ще се получи предвидения цвят.

Paula Scher

Паула Шер е американски графичен дизайнер, писателка, преподавател по дизайн, и първата жена директорка в Пентаграма (дизайн студио), към което се присъединява през 1991г. -логото на Windows 8, Citibank, Highline -постери за "The Public Theater" За повече инфо, виж линка по-долу.

Pentagram

Пентаграм е най-голямото, независимо дизайн студио в света.

Photoshop

Програма на Adobe, която работи с растерни изображения (изградени от Пиксели). Софтуерът позволява на потребителите да маниполират, режат, сменят световете, комбинират и още редица други неща с дигиталните изображения. Програмата е много разпространена след профисионалните фотографи и дизайнери.

Pixel

Пикселът е основният елемент на цифровото изображение.

Pixel Per Inch ( Ppi , Ppi )

В уеб дизайна, пиксел на инч (PPI) или сантиметър (PPCM), са измервания на плътността на пикселите (разделителна способност) на електронно устройство за изображения, като например компютърно наблюдение или телевизионен дисплей или устройство за цифровизация на изображения, като например фотоапарат или скенер за изображения.

Plug-In

Plug-in модул или Plug-in софтуер, означава буквално нещо което се включва към дадена програма или приложение, като дава допълнителна функционалност. Много често много улеснява много работата с програми като WordPress, Photoshop и др. Пример: искате програмата от програмата с която работите да ви позволи да правите елипси, но тя има само квадратни и правоъгълни форми. Със следния Плъгин вече ще можете да правите и елипси. Разбирасе основната програма трябва да позволява интеграцията на Плъгини.

Png

Portable Network Graphics или Портативната мрежова графика (PNG) е растерен графичен формат, който поддържа компресирани данни без загуби. PNG бе създаден като подобрен, непатентован заместител на Graphic Interchange Format (GIF) и е най-широко използваният формат за компресиране на изображения без загуба в Интернет.

Polygonal Lasso Tool

Инструмент в Photoshop, с помоща на който се правят свободни селекции базирани на прави линии.

Poster

Плакат, Афиш. Може да се използва и за обява.

Prepress Proofs

Предпечатните проби служат като споразумение между клиента, печатницата и цветово референтно ръководство за настройка на пресата преди окончателното отпечатване. Повечето проби са доказателство за предпечат. Основната цел на пробите е да служат като инструмент за проверка на клиента, че целия печатен тираж ще е както се очаква.

Pull Quote

Кратък цитат или извадка, извадени от основния текст, и използвани като визуален елемент, за да подчертаят важните идеи и да привлекат интерес към парчето. Изтеглените котировки са много чести в дизайна на списания.

Ral Color Standard

Цветови стандарт за смесване на цветове и тяхното съгласуване. Създаден е в Германия в института "RAL". Използва се предимно за лакиране и прахово покритие, както и е производството на панели за пластмаси. Чрез Рал стандарта имитирането от не оторизирани производители става много трудно. Тества се като под различни светлинни източници обектът показва различен цвят.

Ratio

Ratio, или иначе казано Рейшио :) означава съотношени, отношени, пропорция. Среща се в дизайна като Aspect Ratio, Golden Ratio или когато става въпрос за връзката между два обекта и тяхното съотношение един към друг.

Readability

Readability или Четливост е мярката за това колко лесно е да се разграничи една буква от следващата. Чистотата има много общо с избора ви на шрифт и начина, по който го използвате, т.е. по-простите серифни или санс серифни шрифтове обикновено са по-добри за по-малки "Боди Копита" (основно съдържание).

Rgb (Red-Green-Blue)

RGB е цветови модел, при който червената, зелената и синята светлина се добавят по различни начини, за да се възпроизведе широк спектър от цветове. Името на модела идва от инициалите на трите допълнителни цвята - червен, зелен и син. Полва се в уеб дизайна.

Rich Black

Богато черно, в печатарството и отпечатването, е мастилена смес от абсолютно черно (solid black) върху един или повече от другите цветове на CMYK, което води до по-тъмен тон, отколкото самото черно мастило генерира в процеса на печат. Типичната богата черна смес може да бъде 100% черна, 50% от всяка от останалите три мастила. Други проценти се използват за постигане на конкретни резултати, например 100% черно със 70% циан (С), 35% магента (М) и 40% жълто (Y). прави така нареченото "Студено черно", а "Горещо черно" е 35% С, 60% М, 60% Y и 100% K. Цветното мастило под черно мастило прави "по-богат" резултат; допълнителните мастила поглъщат повече светлина, което води до по-близко сближаване на истинската черна. Макар че на теория може да се направи дори още по-богато черно, като се използва 100% от всеки от четирите мастила, на практика количеството добавено черно мастило е ограничено от мокротата, която хартията и печатът могат да обработват. (Безопасно и практично правило е, че покритието на мастилото не трябва да надвишава 240% при обикновените хартии. Работата с рециклирани хартии от по-нисък клас, имат дори по-малко покритие.) Мокротата не е проблем за лазерните принтери , но регистрацията черна (или "400% черна") дава много поразителни резултати при лазерните отпечатъци. Интересни ефекти могат да се постигнат и с лазерен принтер чрез комбиниране на 100% черно и 100% циан, магента или жълто.

Rule Of Thirds

Правилото на третините просто гласи, че ако вземете платно и го разделите на три еднакви размери на хоризонталните секции и на три еднакви вертикални секции (3х3), получената мрежа осигурява "карта", която ви помага да изберете къде да поставите дизайнерските си елементи. Всеки софтуерен графичен дизайн, който си струва, може да приложи правило на третините върху вашето платно и работа съответно, но решетките са достатъчно лесни, за да направите сами. Правилото на третините може да се приложи за всякакъв размер дизайн - самата мрежа не трябва да има някакви специални размери. То просто трябва да бъде разделено на три вертикални и три хоризонтални секции (3х3).

Sans Serif

"Sans" буквално означава "без", а Санс Серифните шрифтове не включват допълнителните одебелявания и криви в края на буквите каквито имат Серифните
Добави термин

Речник на дизайн термините

Този речник на дизайн термините (glossary) e създаден от екипа на БДГ и от доброволците, за да улесни 1) професионалните дизайнери и 2) клиентите, които работят с дизайнери. Речникът не претендира за изчерпателност, но е базиран на механизъм с гласуване, който дава възможност всеки да добави по-добра дефиниция за дадена дума и тя да бъде изведена от потребителите като "основна" ако е по-ясно и акуратно написана. Т.е. - речникът е динамичен и цялата дизайн общност го администрира.
Отдели 3 минути и въведи твой дизайн термин!
За другите проекти на БДГ - виж тук.

Видео