Речник на дизайн термините *бета версия
Търси по буква
Търси по категория
Търси по ключова дума
Категория Web design
Typography
Типографията е визуалният компонент на изписаната дума, която включва всеки един детайл на всяка една буква по отделно. Всеки визуално показван текст, независимо дали е на хартия, екран или билборд, включва типография.
Ui Element
Елементите на потребителския интерфейс (UI) са всички различни части, намиращи се в интерфейса, от които се нуждае потребителя, за да задейства конкретни действия или да оперира с приложение или уебсайт.
Ui Pattern
Моделите на потребителския интерфейс са решения за многократна употреба на често срещани проблеми с използваемостта в продукти или в мрежата, изразени като колекция от елементи на потребителския интерфейс.
Ui Елемент
Елементите на потребителския интерфейс (UI) са всички различни части, намиращи се в интерфейса, от които се нуждае потребителя, за да задейства конкретни действия или да оперира с приложение или уебсайт.
Ui Модел
Моделите на потребителския интерфейс са решения за многократна употреба на често срещани проблеми с използваемостта в продукти или в мрежата, изразени като колекция от елементи на потребителския интерфейс.
Unit Testing
Процесът на тестване на части от приложение, за да се гарантира, че работят правилно. Може да се направи ръчно или може да бъде автоматизиран процес.
Url
Унифициран Локатор на Ресурси (Uniform Resource Locator - URL), разговорно наричан още уеб адрес, е препратка към уеб ресурс, който определя местоположението му в компютърна мрежа и механизъм за извличането му. URL адресът е специфичен тип Унифициран идентификатор на ресурси (Uniform Resource Identifier - URI), въпреки че много хора използват двата термина взаимозаменяемо . URL адресите най-често се срещат в уеб страниците (http), но се използват и за файлов трансфер (ftp), имейл (mailto), достъп до база данни (JDBC) и много други приложения.
Url / Uniform Resource Locator
URL е уникален адрес за онлайн ресурс. Това обикновено е името, който изписвате в лентата на браузъра, за да отворите даден сайт.
User Experience Design / Uxd
Усъвършенстването на потребителското изживяване (UX, UXD) е цялостен процес по подобряване на удовлетвореността на потребителите от даден продукт или услуга, като се подобри използваемостта, достъпността и удоволствието от взаимодействието с продукта.
User Flow
Потребителският поток описва планираната поредица от стъпки, които потребителят трябва да предприеме, за да постигне цел за даден продукт. Те често включват име, стъпки и описание на това, което се случва по време на всяка стъпка.
User Persona
Персоната е представяне на целевия потребител. Те не са непременно реално лице, но са изградени с помощта на реална информация и данни, базирани на реални потребители.
Version
Всеки софтуер търпи развитие и промени. За да се различават промените по софтуера, се обозначават с версии. Като основната информация, която се предава е за това коя версия е по-нова. Освен откъм хронологична гледна точка, версиите дават възможност да се проследи добавянето на нови функционалност, както и изчистването на бъгове.
Visual Design
Визуалният дизайн е свързан с прилагането на текст, цветове и изображения по начин, който подобрява дизайна или взаимодействието. Като област, той „надгражда“ дизайна на потребителския интерфейс (UI). Визуалният дизайн взема предвид естетиката на при създаването на приложение или уебсайт.
Има голямо припокриване между визуалния дизайн и дизайна на потребителския интерфейс, но едно общо разграничение е, че визуалните дизайнери вземат предвид цялостната визуална марка и идентичност, вместо да се фокусират върху отделни дизайни.
Visual Hierarchy
Визуалната йерархия е принцип на уеб дизайна, при който елементите са подредени така, че да показват реда на тяхната важност.
Чрез структурирането на визуални атрибути, като икони на менюта, потребителите могат лесно да разберат информацията и да не се изгубят, опитвайки се да знаят къде да търсят на дадена страница. Резултатите са подобрено потребителско изживяване. Освен това стратегическото и логично оформление на елементите на сайта влияе върху възприятията на потребителите и ги насочва към желаните действия.
Volume (Of Web Traffic)
Обемът на трафика представлява размерът на трафикa (под формата на импресии или посещения на уебстраница) на даден уебсайт за определен период от време.
Warm Colors
Топлите цветове се правят с червено, оранжево жълто и различни комбинации от тези цветове. Те дават приятелски, щастлив, уютено усещане.
Web Design
Уеб дизайн е аранжиране елементите на един сайт – хипертекст (линкове), компютърна графика, компютърна анимация, звук, по определен начин за представяне на сайта след това от уеб браузър, най-често по визуален път. Уеб дизайнът включва изработване на една или повече уеб страници, които се организират чрез набор от вътрешни препратки (хипер връзки).
Web Safe Color
Това е опция в софтуерите, когато се избирта определен цвят да помогне като избере най - близкия цвят като стойност, за да се възпроизведе приблизително еднакво на всички уеб устройства.
Website Template
Темплейт за сайт / нарича се още тема, шаблон, макет/ е съвкупност от файлове, които визуализират съдържанието на сайта. Темплейтът за сайт представлява пакет от файлове за графичните елементи като бутони или менюта, съдържа файлове със записи за използваните цветове, шрифтове и т.н., и файлове в който е внесен код за самия сайт.
Weight
Под Weight или Тежест, се има предвид относителната дебелина и плътност на отделните символи (буква, знак, цифра) от едно семейство. Правилната терминология за теглото никога не е точно определена. При шрифтовете, използвани за непрекъснато четене, обикновено се използват две тежести на оригиналния дизайн, наречени "Regular" или "Light" и "Boldface". Шрифтовете с квадратни Серифи и Санс Серифи имат осем или девет различни "Тегла", описани по различен начин от всеки шрифт дизайнер. Най-вероятно тази неточност никога не може да бъде коригирана. За да видите добър пример вижте линка по долу.