Речник на дизайн термините *бета версия
Търси по буква
Търси по категория
Търси по ключова дума
Всички термини въведени от Reni Ruseva
Alignment
Постигане на баланс в текста чрез оформление. Има четири типични типографски подравнения - център, ляво, дясно и подравнено.
Alpha Version
Алфа версията е прототипна версия на даден софтуер. Тя не е предназначена за официална употреба и се прави с цел да се уточнят функционалности, да се открият и опишат бъгове, които да бъдат отстранени. След алфа версията, следва бета версия.
Animated Banner
Анимираният банер съдържа 2D или 3D анимация (смяна и/или движения на снимки, предмети, текст и др.) и се използва за по-ефективно привличане на вниманието на посетителите на даден сайт.
Beta Version
Бета версия се използва за софтуер, който е пуснат вече онлайн, но в изпитателна фаза. Често в нея има бъгове, и целта е те да бъдат открити и оправени, Бета версиите бива отворени (публични), или затворени (с ограничен достъп). Преди бета версията съществува и етап alpha версия.
Booklet
Booklet от англ. book книга и умалителното let - с две думи 'малка книга'.
Brand
Бранд е термин в маркетинга, който описва компания, продукт, продуктова линия или услуга. Марката се среща под различни форми, включително име, символ, комбинация на цветове или слоган. Защитената от закона марка се нарича търговска марка.
Button
Бутонът се използва за потвърждение или отказ на някакво действие в уеб сайта, например – за изпращане на форма за запитване.
Canvas
Canvas буквално преведено е платно. Това е работното поле, в рамките на което можете да работите. Някои елементи в слоевете могат да лежат извън него, но при сливането на всички слоеве, те ще бъдат изрязани.
Css
CSS е език за описание на стилове - използва се основно за визуално оформление на уеб страници. Написани на HTML.
Domain
Думата домейн име идва от английски (domain) и означава област, територия, сфера, владение, обсег. Иначе казано, домейнът (domain name) е интернет име с написването на което ще се заредят вашите интернет страници, когато бъдат създадени и публикувани в световната мрежа.
Explainer Video
Това е видео, с продължителност около 2 минути, което компаниите най-често използват, за да обяснят кои са, какво правят и как работи някой техен продукт или услуга. Този вид съдържание се споделя онлайн и спомага за таргетиране на аудитория по лесен и забавен начин.
Flyer
Флаерите са един от видовете печатни продукти с широко разпространение и приложение.
Представляват цветни листовки с индивидуален дизайн, представящи събитие или дейност, стоки или услуги. Флаерите не се сгъват. Обикновено се печатат на тънка хартия около 90 - 115 гр.
Флаерът може да е имиджов или информационен, да съдържа цени или само да описва данните и преимуществата на продукта.
Ftp / File Transfer Protocol
Протокол за трансфер на файлове. Използва се най-често за обмен на файлове между различни сървъри. Когато уеб сайтът е готов, ftp се използва за „качване” на сайта на хостинг сървъра. За целта е необходимо да са известни ftp адреса на сървъра, потребителското име и парола за достъп.
Gif / Graphics Interchange Format
Gif е графичен файлов формат използван широко в Интернет, когато трябва да се съхрани изображението на лого или малка анимация. Цветовата палитра на пикселите в едно изображение с формат GIF е ограничен до 256 цвята, което прави този формат неподходящ за съхраняване на фотоизображения. Разширението на файловете от този тип е .gif.
Graphic Design
Графичният дизайн е дейност, при която на даден обем информация се придава удобна и естетична форма. Това често става чрез използване на типография, изображения, цветове и други.
Home Page
Начална страница на сайт, наричана още “главна” или “входна”. Тя представлява своеобразен център на информацията и обикновено е записана във файл с име index.html.
Html / Hypertext Markup Language
HTML е език за програмиране, който се използва за създаване на на статични уеб страници.
Icon
Икона в информатиката е малка пиктограма, която при операционните системи с графичен потребителски интерфейс се използва за представяне на различни елементи: файлове, папки, дискове, периферни устройства, подаване на команди към системата и др.
Information Architecture
Информационна архитектура(ИА), наричана още "Информационен дизайн", "Информационно проектиране" или "Инфодизайн" представлява скелета, около който се гради всеки уеб сайт. Информационна архитектура формира ядрото на един сайт, около което се изгражда всички останали негови компоненти: общата визия на сайта, функционалностите му, навигационните схеми, потребителският интерфейс и други.
Javascript
JavaScript е един от най-често използваните програмни езици, използвани за създаване на динамични интернет страници.