Речник на дизайн термините *бета версия
Търси по буква
Търси по категория
Търси по ключова дума
Буква H
Hamburger Menu Icon
С три хоризонтални линии с еднаква дължина, подредени една върху друга, менюто изглежда като хамбургер. Тази много често използвана икона обикновено се намира в горния ъгъл на приложението. Когато се щракне, същото се отваря като чекмедже, разкривайки списък с множество връзки за навигация.
Harmony
Използването на дизайнерски елементи, които работят заедно, за да създадат приятно и единно цяло, често използвано за създаване на усещане за визуален интерес и баланс.
Header
"Header" или Хедър на уебсайта е една от най-ценните области на уебсайта. Той се намира в горната част на страницата и се показва на всяка страница на уебсайта, с изключение на шаблоните за продажби или целевите страници. Обикновенно на него се намира най-важната информация като менюта, контакти, кошницата за в уеб магазините и др.
Headline
Това е заглавието на разказ, статия във вестник или списание, заглавие на уеб страница, което е с по-голям размер и дава същност на историята или статията която следва.
Heat Map
Топлинната карта е графично представяне на областите на даден продукт, които получават най-голямо внимание от страна на потребителя. Те използват цветови спектър от топло към студено, за да покажат къде точно най-често или най-рядко „ходят“ потребителите.
Hero Image
В уеб дизайна Hero Image представлява голям уеб банер, който е на видно място на уеб страница, обикновено на началната страница (Home page / Index page). Hero Image често е първото нещо което посетителят среща на сайта и тя представя преглед на най-важното съдържание на сайта. Тя се състои от изображение и текст и може да бъде статичен или динамичен тип (например ротационен списък с изображения (Салйдер/Slider) и / или теми).
Hex
"Hex" е шест знакова комбинация от букви и цифри, което се използва в HTML, CSS и различни софтуерни приложения, която представлява цветовете. Понятието се среща още като "Hexadecimal Colors". Също така Хекс стойностите се поддържат от всичко браузъри.
Те се изразяват със следния код #RRGGBB, който означава следното - RR (red), GG (green) and BB (blue), и варира между стойностите от 00 до FF с което се изразява интензитета на отделните цветове.
Например #0000FF показва синьо, защото стойноста на синьото е на максимум "FF", а на останалите цветове на минимум "00".
Hierarchy
Типографската йерархия е съществена част от всеки дизайн или оформление и дори ако не сте запознати с този термин, бъдете сигурни, че сте виждали йерархия в действие на всеки уебсайт, вестник или списание.
Типографската йерархия е система за организиране на текст, която установява ред на важност в данните, позволявайки на читателя лесно да открие това, което търси, и да се ориентира в съдържанието. Типографската йерархия помага на читателя да види къде започва и завършва раздел, като същевременно му позволява да изолира определена информация въз основа на последователното използване на един и същ стил в целия текст.
High Definition / Hd
High Definition означава висока степен на детайлност в изображение или екран (1080p).
High Dynamic Range (Hdr) – Висок Динамичен Обхват (Hdr)
Команда, която комбинира снимки с различна експозиция, за да създаде композит с много по-голям диапазон от тонални детайли, отколкото може да бъде уловен в една снимка. Използва се във Фотошоп.
High Pass
High Pass оцветява в сиво зоните от изображението, където интензитетът на пикселите се променя бавно (ниска честота) и запазва областите, където цветовете се променят в определения радиус.
High Pass работи с 8-битови, 16-битови, 32-битови, RGB, сива скала, CMYK и многоканални изображения и интелигентни обекти. Този филтър стартира друг прозорец с опции.
High Pass е част от разширените филтри на Adobe Photoshop
Histogram
Графично представяне на разпределението на тоновете в дигитално изображение. Хистограмата изобразява броя пиксели за всяка тонална стойност и служи за анализиране и управление на цялостното тонално разпределение.
History Panel
Една от най-важните функции на редактора на изображения е възможността да отмените това, което току-що сте направили. Независимо дали сте направили грешка или просто сте искали да опитате различен подход или техника, панелът с хронология предоставя хронологичен списък на редакциите, които сте направили.
Наличието на възможност за отмяна на редакциите ви прави по-склонни да експериментирате. Стандартният брой състояния, които можете да накарате да се показват в панела за история, е 20, въпреки че можете лесно да промените това в менюто на Photoshop.
Home Page
Начална страница на сайт, наричана още “главна” или “входна”. Тя представлява своеобразен център на информацията и обикновено е записана във файл с име index.html.
Homepage
Началната страница по същество е корицата на уебсайта. Обикновено това е най-уникалната страница, която дава на посетителите незабавна представа каква е организацията, продукта (услугата). Началната страница също ги насочва към друга важна информация, касаеща вътрешните страници на уебсайта.
Hover State
Състоянието на задържане (наричано също състояние на преобръщане) е лека анимация, която се задейства, когато потребителят постави курсора си върху връзката. Това помага да се гарантира, че посетителите на сайта знаят върху какво могат и върху какво не могат да кликнат в целия сайт. Състоянието на задържане може да бъде обозначено с бутон, който променя цвета си, или с цели дизайнерски елементи, които се движат или изчезват навътре и навън.
Html / Hypertext Markup Language
HTML е език за програмиране, който се използва за създаване на на статични уеб страници.
Hue
Всъщност, отенъка (Hue) е начинът по който се описва цвета сам по себе си. Отенък може да бъде всеки цвят. Например , червено, синьо и жълто са все отенъци.
Human-Computer Interaction
Това е област на изследване, която се фокусира върху оптимизирането на взаимодействието на потребителите и компютрите чрез проектиране на интерактивни компютърни интерфейси, които задоволяват нуждите на потребителите. В основата лежи откриването както на физическите, така и на емоционалните аспекти на това как хората взаимодействат с компютрите. Използвайки итеративни дизайнерски практики, експертите по HCI подобряват функционалността на компютърните интерфейси. HCI се фокусира върху три основни компонента: потребител, интерфейс на компютъра и как работят заедно.