Речник на дизайн термините *бета версия
Търси по буква
Търси по категория
Търси по ключова дума
Категория Web design
White Space
Бялото пространство, често известно като отрицателно пространство, се отнася до областта на дизайна, която е оставена празна. Това е пространството между графичните елементи, изображенията, копираното и всичко останало на страницата. Въпреки че е известно като бяло пространство, може да бъде всеки цвят.
Изключителен пример за бяло пространство е началната страница на Google. Почти пълен с бели полета, за да се насърчат потребителите да се фокусират върху лентата за търсене: виж линка по-долу.
Widget
Това са тези така полезни джаджи на мобилните ни устройтва или десктоп компютри които ни улесняват живота като ни показват различна желана от нас информация без да се налага да правим нищо за да я видим. Например това са : времето, часовника, календара, стоковата борса, различни новини и тн. Тъй като това са малки отделни програми или приложения са много удобни и не ни пречат на усновната работа с компютъра или мобилното устройство.
Wireframe/ Website Wireframe
Опростена, черно-бяла скица на елементите, съдържащи се на страниците на даден уебсайт- тяхното разположение, големина, характеристики, както и схематично очертаване на полетата за конверсия и навигацията на цялостния уебсайт. Wireframes (уаиърфрейм(с)) не използват цветове, различни шрифтове, логота или други елементи, които биха отнели фокуса от основната им цел, която е структурата на уебсайта да бъде изградена толкова ефективно и функционално така, че той да може да се адаптира към промяна в обема на информация, съдържаща се на него, смяна на целите на уебсайта и/или увеличение на трафика, които минава през него.
Word Space
Word Space или пространството между думите. Когато шрифтът е настроен на FL / RR, пространството между думите може да е с фиксиран размер, но когато шрифтът е гъвкав, пространството между тях е свободно, то Word Space трябва да е еластична.
WordPress
Най, най - общо казано, Wordpress е безплатен софтуер за публикуване и създаване на уеб сайтове и система за управление на съдържанието (Content Management System - CMS). Софтуерът е с отворен код, който позволява на разработчиците да създават широк спектър от безплатни и платени приставки (plug-in), теми и джаджи (widgets). Wordpress е общо считан за лесен за използване и е CMS избор за почти 75 милиона уеб сайтове.
Workflow
Или така наречения Работен Процес, този термин се използва най - често когато трябва да опишем какви са свъпките и организацията когато работим по дадена задача или проект.
Www / World Wide Web
Световна мрежа, Мрежата, уеб – съвкупността от всички уеб сайтове, достъпни чрез Интернет.
X-Height
В типографията височината на буквата "х" (x-height) или големината на корпуса е разстоянието между базовата линия и средната линия от малки букви в шрифта. Обикновено това е височината на буквата "x" в шрифта (на която е кръстен и термина), както и "v", "w" и "z"
X-Line
Горната (въображаема) точка на всички малки букви без изкачвания. Също така се нарича "x-height"
Аnti – Aliasing
Това е техника, използвана за гладка иначе изкривени линии или текстури чрез смесване на цвета на един край с цвят на пикселите около него. Резултатът трябва да бъде по-приятен и реалистичен вид, в зависимост от интензивността на ефекта.
Алфа Версия
Алфа версията е прототипна версия на даден софтуер. Тя не е предназначена за официална употреба и се прави с цел да се уточнят функционалности, да се открият и опишат бъгове, които да бъдат отстранени. След алфа версията, следва бета версия.
Амперсанд
Амперсанд (&) е типографски символ за пунктуация.
Използва се най-често в английския език като съединителен съюз („и“). Например: Man & Nature = Man and Nature (Човекът & Природата = Човекът и Природата).
Знакът произлиза от комбинация от буквите на латинския еквивалент на съюза "И" - "ET". Името на знакът "амперсанд" не се използвало до 19-ти век. То е вариант на английското "енд пер се енд" (And per se and) което буквално означава нещо като "и [символът] сам по себе си е [И]". По класически маниер, когато английската азбука е била изричана, "per se" обикновено предхождало букви, които могат да имат значението на завършени думи като "А", "I" и "О". Дори нещо повече. Амперсандът е бил част от азбуката, като е стоял самия и край: ...X, Y, Z, &, а при произношение X, Y, Z "and per se and". В резултат символът е присъствал в речниците около средата на 19-ти век и наричан "Амперсанд" с едно изключение: шотландците наричали символът "епершанд" което производно на "et per se and" използвайки оригиналното "ET" взето директно от латинския език.
Анализ
Анализът измерва човешкото поведение на даден уеб сайт. Така дизайнерът разбира и интерпретира по-добре моделите на поведение при продуктите, които използва потребителя.
Аналогови Цветове
Цветова схема, изградена от три цвята, които стоят един до друг в цветното колело.
Аспектното Съотношение
Аспектното съотношение е пропорционалното съотношение между ширината и височината на правоъгълника (използва се правоъгълник, защото по-голямата част от екрани са по-широки, отколкото са високи). Аспектното съотношение се определя чрез математическо съотношение, като две числа се разделят от двоеточие.
Ширина : Височина - Това означава, че 4 инча ширина на 3 инча височина ще бъде съотношение 4 : 3
Асцендер
В типографията асцендер е част от малкита буква, която излиза над средния ред на шрифта. Например в тетрадките с тесни и широки редове, използвани за упражнения по краснопис в началните класове асцендерът е горният широк ред.
Баланс
Този термин се отнася до разпределението на визуалните елементи в дизайна. Балансираният дизайн обикновено е привлекателен визуално, но небалансираната графика може да се използва, за да насочи окото към най-важната информация.
Банер
Наричан също banner ad, това е, в общият случай, правоъгълно рекламно каре, разположено над, под или в страни на основното съдържание на уебстраница. Banner е свързан с уебсайта на рекламодателя, затова кликване върху банера дава достъп до продуктите или суслугите, които са рекламирани чрез него. Съвременните технологии дават възможност банерите да съдържат аудио и видео, наред с текст и изображения.
Баунс Рейт
Баунс рейт (срещан още като Степен на отпадане) е метрика използвана в уеб трафик анализирането. Това е процента посетители, които влизат един сайт и попадайки на първата страница, веднага го напускат без да продължат да разглеждат други страници от този сайт. Посетителят може да напусне като затвори прозореца браузера си, напише друг URL в адрес бара, кликайки върху бутона „Назад“ и т.н.
Бекграунд
Под Бекгаунд може да се разбира най-общо "това което е зад фокуса на основният обект". Веднага даваме пример: Във фотографията е всичко това което се пада ЗАД обекта на фокус (дървета, сгради и тн.). В дизайна е основният цвят или шарка която сте избрали да стои ПОД основните ви елементи. В музиката също има Бекграунд, който се явява основният ритъм върху който се надгражда целия хит.