Речник на дизайн термините *бета версия

Речник на дизайн термините *бета версия

Търси по буква

Търси по категория

Търси по ключова дума

Категория Web design

Поле За Въвеждане

Полетата за въвеждане са местата, където потребителите могат да въвеждат съдържание в системата. Формулярите са най-често срещаният пример, но лентата за търсене е пример за поле за въвеждане, което използваме най-често.

Поле За Търсене

Полето за търсене позволява на потребителите да въведат ключова дума, фраза или заявка, за да търсят в индекс и да намерят най-подходящите резултати. Полетата за търсене обикновено са едноредови текстови полета – понякога с изображение на лупа вътре – и идват с придружаващ бутон за търсене.

Поле Със Съобщения

„Полето със съобщения“ (message box) представлява малък прозорец, който изскача, предоставя информация на потребителите и ги моли да предприемат действия, преди да преминат към следващата стъпка. Добър пример за това е изтриването на съобщение от “Trash” папката. Появява се съобщение, което ви кара да потвърдите дали искате да изтриете даденото съобщение перманентно (завинаги).

Портфолио

Портофилиото събира предлаганите услуги от съответна организация (фирма) или специалист (моделиер, фотограф, дизайнер, архитект и т.н.). Примерно дизайнерите, занимаващи се с уеб, създават свое уеб-портфолио, в което събират своите най-добри проекти (дизайни).

Потребителски Поток

Потребителският поток описва планираната поредица от стъпки, които потребителят трябва да предприеме, за да постигне цел за даден продукт. Те често включват име, стъпки и описание на това, което се случва по време на всяка стъпка.

Правилото На Третините

Правилото на третините просто гласи, че ако вземете платно и го разделите на три еднакви размери на хоризонталните секции и на три еднакви вертикални секции (3х3), получената мрежа осигурява "карта", която ви помага да изберете къде да поставите дизайнерските си елементи. Всеки софтуерен графичен дизайн, който си струва, може да приложи правило на третините върху вашето платно и работа съответно, но решетките са достатъчно лесни, за да направите сами. Правилото на третините може да се приложи за всякакъв размер дизайн - самата мрежа не трябва да има някакви специални размери. То просто трябва да бъде разделено на три вертикални и три хоризонтални секции (3х3).

Прости Примитиви

Това са основните геометрични фигури (квадрат, триъгълник, кръг, правоъгълник).

Прототип

Прототипът е предварителен модел на крайния продукт, използван за тестване. Често се създават прототипи с различна вярност по време на процеса на разработване на продукта.

Профилиране

Всяко цветно устройство изобразява цветовете по различен начин. Профилирането измерва и записва това поведение в стандартизиран формат наречен цветови профил. Изполват се за софтуерно управление на цветовете при комбинация с други утройства. Профилът е валиден докато устройството поддържа същите параметри, както в момента на записването. Ако някой от тях се промени, профилът вече не съответвества.

Пункт

В типографията пункт е най-малката мерна единица, използвана за размер на шрифта. Равнява се на 1/72 инча (около 0.353 мм).

Радио Бутони

Радио бутоните са малки кръгли бутони, които се използват, за да позволят на потребителя да избира по един елемент всеки път. Те могат да бъдат объркани с квадратчета за отметка, които позволяват на потребителите да кликват върху няколко елемента наведнъж.

Растерна Графика

Растерната графика (растерно изображение, растер) в областта на компютърната графика, е структура от данни, която в общия случай представлява правоъгълна матрица от пиксели, т.е. всеки пиксел в изображението има числова стойност, която съдържа информация за цвета в него. За представяне на цветовете при растерната графика се използват различни цветови модели. Сред най-разпространените модели са RGB (Red – червен, Green - зелен, Blue - син) и CMYK (Cyan - синьозелен, Magenta - пурпурен, Yellow - жълт, blacK - черен).

Редактор/ Html Редактор

Специализиран софтуер, който позволява да се пише HTML код. Предимствата на този вид редактор пред обикновения текстови редактор е увеличената продуктивност и по-високата функционалност на първия. Някои HTML редктори дори предоставят възможността да се работи/ редактира в режим WYSIWYG (What You See Is What You Get или Каквото Виждаш, Това Получаваш), което показва как би изглеждал уебсайтът, видян през уеб браузер в момента на редакцията/създаването му.

Редизайн

Редизайнът е услуга за промяна на вече съществуващ уеб Редизайнът се налага ако старият сайт има нужда от освежаване или добавяне на нови функции.

Резолюция / Разделителна Способност

Разделителната способност определя броя пиксели, които могат да бъдат показани по ширина и по височина на компютърния екран. Към настоящия момент най-разпространената разделителна способност е 1280 x 1024 пиксела. Уеб сайт пригоден за по-висока разделителна способност се вижда и на по-малки без да се скролира, но обратното не е валидно.

Ретина Дисплей

Термин, въведен от Apple, който се отнася за мониторни устройства и монитори, които имат толкова висока резолюция и гъстота на пикселите (300 и повече пиксела на инч), че човешкото око е неспособно да разграничи отделния пиксел от нормална за гледане дистанция.

Рефакторинг

Рефакторингът е процесът на почистване и подреждане на кода, без да се засяга функционалността, като по същество се повишава качеството му. Това не се прави наведнъж, а по-скоро на малки, постепенни стъпки.

Ритъм

Последователност на елементи спрямо различни параментри.

Ритъм В Композицията

Последователноста на елементите в една композиция спрямо различни параметри (големина, цвят, форма и пр.)

Сайтмап/ Карта На Уебсайт

Списък с всички страници съдържащи се в един уебсайт. Сайтмап е важен елемент от структурата на уебсайта, защото предоставя информация за неговото съдържанието, включително всички URLs на страниците, която иначе би била неоткриваема чрез нормалната работа на уеб търсачките (search engines). Това спомага откриваемостта на уебсайта от потребителите.
Добави термин

Речник на дизайн термините

Този речник на дизайн термините (glossary) e създаден от екипа на БДГ и от доброволците, за да улесни 1) професионалните дизайнери и 2) клиентите, които работят с дизайнери. Речникът не претендира за изчерпателност, но е базиран на механизъм с гласуване, който дава възможност всеки да добави по-добра дефиниция за дадена дума и тя да бъде изведена от потребителите като "основна" ако е по-ясно и акуратно написана. Т.е. - речникът е динамичен и цялата дизайн общност го администрира.
Отдели 3 минути и въведи твой дизайн термин!
За другите проекти на БДГ - виж тук.

Видео