Речник на дизайн термините *бета версия

Речник на дизайн термините *бета версия

Търси по буква

Търси по категория

Търси по ключова дума

Категория Graphic design

Убежна Точка (Vanishing Point)

Въображаема точка, в която успоредните в тримерното пространство линии се сливат при тяхното двумерно изобразяване. При чертаене на линейна перспективата могат да се използват геометрични построения с нула, една, две, три, четири и дори повече убежни точки.

Флаер

Флаерите са един от видовете печатни продукти с широко разпространение и приложение. Представляват цветни листовки с индивидуален дизайн, представящи събитие или дейност, стоки или услуги. Флаерите не се сгъват. Обикновено се печатат на тънка хартия около 90 - 115 гр. Флаерът може да е имиджов или информационен, да съдържа цени или само да описва данните и преимуществата на продукта.

Флаш

или "flash" e уеб технология от близкото минало (1997-2017), която се използва за анимация. Основно за уеб банери и за уебстраници. Характеризира се с това, че вътре във файла може да се изобрази всичко, но е "нечетивно" за Google и не се индексира добре. Също така не се представя добре на мобилни устройства и е тежко за зареждане. Заместено е от технологиите HTML5 и WebGL, който възпроизвеждат почти всички анимации към момента в интернет (,които не са видео клипове). Бележка: в момента набира популярност и друг формат за векторна анимация, наречен lottie / lottieFiles .

Фонт

В типографията: Пъленият набор от знаци (в това число всички букви на азбуката, пунктоационни знаци и други специални знаци, изключвайки характеристики като bold и italic), които споделят един и същи тайпфейс (typeface), размер и стил. В ежедневието думите фонт (font) и тайпфейс (typeface) се използват погрешно взаимнозаменяемо когато се говори за шрифт. Докато тайпфейс е събирателният дизайн, имащ общи характеристики на всички знаци в дадения набор, то фонт е конкретното проявление на даден стил и размер на този тайпфейс. Пример: Franklin Gothic Medium, 12 points е фонт, Franklin Gothic e тайпфейс.

Фотошоп

Програма на Adobe, която работи с растерни изображения (изградени от Пиксели). Софтуерът позволява на потребителите да маниполират, режат, сменят световете, комбинират и още редица други неща с дигиталните изображения. Програмата е много разпространена след профисионалните фотографи и дизайнери.

Хладни Цветове

Хладните цветове като синьо, зелено и светло лилаво имат способността да успокояват и утешават.

Хроматичност

Качеството на цвета, независимо от неговата яркост. Хроматичността се състои от два независими параметъра - нюанс (hue) и наситеност (saturation). Тези параметри произтичат от трихроматичната визия при хората, която се приема от повечето модели в цветната наука.

Цветови Модел

Цветoвият модел е математически похват, чрез който цветовете се описват с цифрови стойност и определя взаимодействието между тях. Използва се като метод за описване, класифициране, сравняване и подреждане на цветове.

Цветово Пространство

Цветовото пространство описва средата, в която цветовете са представени, подредени, сравнени или изчислени. Средата може дабъде едно-, дву-, три- или четириизмерна и нейните компоненти (цветни канали) представляват стойности на интензитета. Цветовото пространство е практическа адаптация на цветови модел и определя цветовата гама, която може да бъде възпроизведена използвайки този модел.

Цветоотделяне (Color Separation)

Разделяне на изображение на цветните му компоненти за отпечатване (CMYK). Всеки цвят се прави на отделен филм (позитивен/негативен) съдържащ информация само за един цвят мастило.

Четка

Инструментът Brush е най-близкият цифров еквивалент на използването на четка. Едно от основните предимства пред неговите физически братя и сестри е способността за промяна на формата, диаметъра и твърдостта на върха почти мигновено.

Шрифт

На български език думата шрифт идва от немското „Schrift“ с две значения – абстрактно и конкретно: 1. начертание, външен вид на писмените знаци; 2. пълен комплект от печатарски клишета, който съдържа едностилно оформени буквите на дадена азбука, цифрите, препинателните знаци и др. Или иначе казано - на български думата "шрифт" се използва както в значението на font, така и на font family, и за точния вложен смисъл следва да се съди по контекста.

Шум (Технически)

В цифровите фотографии "шумът" е често използваният термин за описване на визуално изкривяване. Тя прилича на зърно, намиращо се във филмови снимки, но също може да изглежда като петна от обезцветяване, когато е наистина лошо и може да съсипе снимка. Шумът се влошава, когато снимате при слаба светлина. От техническа гледна точка шумът е визуалната проява на по-ниско съотношение сигнал към шум, което се измерва в децибели. Докато размерът на шума, който смятате за приемлив, може да се различава от това, което следващият човек може да приеме, но повечето професионални фотографи искат да видят снимки с поне 30dB съотношение сигнал-шум.

Ъгъл На Растерната Решетка (Screen Angle)

Решетката е изградена от точки (dots или познати още като dpi). Всеки цвят има определен ъгъл на завъртане на растерната решетка. Черното има решетка, завъртяна на 45° спрямо хоризонтала, цианът ­ на 105°, магентата ­ на 75°, а жълтото на 90°. Целта е да се избегне наслагването на различните цветове един върху друг.
1 16 17 18
Добави термин

Речник на дизайн термините

Този речник на дизайн термините (glossary) e създаден от екипа на БДГ и от доброволците, за да улесни 1) професионалните дизайнери и 2) клиентите, които работят с дизайнери. Речникът не претендира за изчерпателност, но е базиран на механизъм с гласуване, който дава възможност всеки да добави по-добра дефиниция за дадена дума и тя да бъде изведена от потребителите като "основна" ако е по-ясно и акуратно написана. Т.е. - речникът е динамичен и цялата дизайн общност го администрира.
Отдели 3 минути и въведи твой дизайн термин!
За другите проекти на БДГ - виж тук.

Видео