Речник на дизайн термините *бета версия

Речник на дизайн термините *бета версия

Търси по буква

Търси по категория

Търси по ключова дума

Най-нови термини в речника

Blackletter

Blackletter или Black Letter (черна буква или черно писмо), известен също като готически скрипт или текстура, е скрипт, използван в цяла Западна Европа от около 1150 г. до 17-ти век. Тя продължава да се използва в датския език до 1875 г. също и в немския език до 20 век. Fraktur е забележителен скрипт от този вид и понякога цялата група "Blackletter" е неправилно посочена като Fraktur. "Blackletter" понякога се нарича староанглийски, но не трябва да се бърка със стария английски (или англосаксонски) език, който предхожда "Blackletter" от много столетия и е написан на "Insular script" или в руните на Фургор преди това.

Шум (Технически)

В цифровите фотографии "шумът" е често използваният термин за описване на визуално изкривяване. Тя прилича на зърно, намиращо се във филмови снимки, но също може да изглежда като петна от обезцветяване, когато е наистина лошо и може да съсипе снимка. Шумът се влошава, когато снимате при слаба светлина. От техническа гледна точка шумът е визуалната проява на по-ниско съотношение сигнал към шум, което се измерва в децибели. Докато размерът на шума, който смятате за приемлив, може да се различава от това, което следващият човек може да приеме, но повечето професионални фотографи искат да видят снимки с поне 30dB съотношение сигнал-шум.

Noise

Означава "Технически Шум". В цифровите фотографии "шумът" е често използваният термин за описване на визуално изкривяване. Тя прилича на зърно, намиращо се във филмови снимки, но също може да изглежда като петна от обезцветяване, когато е наистина лошо и може да съсипе снимка. Шумът се влошава, когато снимате при слаба светлина. От техническа гледна точка шумът е визуалната проява на по-ниско съотношение сигнал към шум, което се измерва в децибели. Докато размерът на шума, който смятате за приемлив, може да се различава от това, което следващият човек може да приеме, но повечето професионални фотографи искат да видят снимки с поне 30dB съотношение сигнал-шум.

Широкоформатен Печат

Това е технология за директен печат върху различни медии за изработването на билбордове, пана за интериорен дизайн, цялостно оформяне на изложбени щандове, транспортни и рекламни пана. Нанасянето на боите става директно чрез впръскване през дюзите на печатащата глава на принтера. Ширината на печата е от 3200мм до 5000мм при 720 dpi и до 2500 мм при максимална резолюция на печат от 1440 dpi. Намира широко приложение най-често в рекламата и интернирания дизайн.

Щанцоване

Най-често щанца се използва за изработка на папки, дипляни с по-сложна форма, опаковки и др. За изработката на някои полиграфически изделия с по-сложна форма е необходимо след отпечатване да бъдат щанцовани (die cut­ting), тоест да бъдат изрязани по желаната за целта форма. За целта се използва щанца, която представлява инструмент с остра метална лента, огъната според очертанията на крайното изделие. След прилагане на натиск върху щанцата тя изрязва листа по желаната форма.

Щампа

Щампа е печат с някаква картинка или текст, който ще се отпечатва най-често на дрехи, чаши и други подобни. Поставянето й най-често става с ютия или хийт преса.

A New York Minute

Модерен израз, който предполага, че ще направите нещо незабавно, без да се замисляте изобщо. Например "Ще отидеш ли на среща с Марк? Аз бих го направила в Ню Йоркска минута"(Без да се замислям). Докато тази фраза може да е предшествала интернет, тя често се среща в онлайн.

Histogram

Графично представяне на разпределението на тоновете в дигитално изображение. Хистограмата изобразява броя пиксели за всяка тонална стойност и служи за анализиране и управление на цялостното тонално разпределение.

Adaptive Design

При този тип дизайн се използват предифинирани параметри за определени резолюции. Когато медийните заявки определят какъв е типа на устройството, от което потербителя разглежда страницата, се зарежда версията, която най-много съответства на неговите параметри за оптимално възроизвеждане.

Fixed Layout

При фиксирани оформления се използват точно дефинирани размери на компонентите (обикновено в пиксели), което прави изгледа на страницата еднакъв за всички резолюции. Например, съдържанието на страница създадена за десктоп би изглеждало „отрязано“ или неподредено на мобилно устройство, заради по-малкия дисплей.

Fluid Layout

Наричан още liquid, този тип оформление използва проценти вместо параметри с фиксирана ширина. Това придава гъвкавост на дизайна, като позволява елементите да се преоразмеряват в зависимост от на размера на дисплея.

Responsive Design

Респонсив (отзивчив) дизайн е подход за изграждане на уеб страници, които променят изгледа на съдържанието в зависимост от устойството, на което потребителя ги разглежда – телефон, таблет, голям монитор и т.н. Изполват се медийни заявки, които детектират размера и ориентацията на медията (устройството) и мащабират текста, изображенията и подредбата в съответстие с размера на екрана.

Airbrush

Инструмент за сгъстен въздух, който изпръсква фина мъгла от боя или мастило, използвана за илюстрации и ретуширане на снимки.

Acid-Free Paper

Хартия, която не съдържа киселини или киселинни химикали, които се разграждат по-малко с течение на времето от киселинните хартии.

Accordion Fold

Акордионните сгъвания са прости зигзаг сгъвания с шест панела и две паралелни сгънки, които се движат в противоположни посоки. ... Също известни като Z-folds, акордионните сгъвания са подобни на плисетата на музикалния инструмент, известен като акордеон.

Virtual Reality (Vr)

Виртуална реалност е реалистичен триизмерен образ или изкуствена среда, в която преживяването изглежда толкова реално, че потребителя я възприема и дори взаимодейства с нея, сякаш е в реалния свят. VR се създава, чрез комбиниране на интерактивен хардуер и софтуер, които я пресъздават по такъв начин, че потребителя да изключи всякакво съмнение и я приема като реална.

Augmented Reality (Ar)

Аугментирана или обогатена реалност е версия на заобикалящата ни среда с добавени компютърно генерирани образи. Те се наслагват върху околната среда, която потребителя вижда и по този начин обогатяват настоящето му възприятие за реалност. AR е доста полезен инструмент, тъй като въвежда елементи от виртуалния в реалния свят, подобрявайки нещата, които виждаме, чуваме и чувстваме.

Rendering

Рендериране или синтез на изображения е компютърно генериране на образ от 2D или 3D модел. Моделът или сцената могат да съдържат различни компоненти – геометрия, гледна точка (камера), текстури, осветление, сенки и т.н. Тази информация се обработва (калкулира) от рендиращ софтуер, който я трансформира в дигитално изображение.

Pixelation

Pixelation е се получава при визуализация на дигитално изображение с ниска резолюция на голям екран (или печат с големи размри) и в резултат отделните пиксели са видими за зрителя. Същото се получава при многократно увеличение (zoom).

Motion Graphics

Motion graphics или накратко mograph е вид анимация, в която присъстват движещи се графични елементи или текст, обкновено комбинирани с аудио за ползване в мултимедийни проекти. Това, което ги отличава от стандартната анимация, е че обикновено не са базирани на история или пресъздавани от герой, а по-скоро предстваляват анимирани абстрактни обекти и форми, като лога например. Именно заради тази характеристика, намират по-широко приложение в рекламата, видео ефекти, филми, телевизията , интерактивни приложения и т.н.
Добави термин

Речник на дизайн термините

Този речник на дизайн термините (glossary) e създаден от екипа на БДГ и от доброволците, за да улесни 1) професионалните дизайнери и 2) клиентите, които работят с дизайнери. Речникът не претендира за изчерпателност, но е базиран на механизъм с гласуване, който дава възможност всеки да добави по-добра дефиниция за дадена дума и тя да бъде изведена от потребителите като "основна" ако е по-ясно и акуратно написана. Т.е. - речникът е динамичен и цялата дизайн общност го администрира.
Отдели 3 минути и въведи твой дизайн термин!
За другите проекти на БДГ - виж тук.

Видео