Речник на дизайн термините *бета версия

Речник на дизайн термините *бета версия

Търси по буква

Търси по категория

Търси по ключова дума

Категория Press & prepress

Dots Per Inch ( Dpi , Dpi )

В Принт дизайна, брой точки на инч, е мярка за пространствен печат или плътност на видео точки, по - специално броят на отделните точки, които могат да бъдат поставени в линия в диапазона 1 инч (2,54 cm)

Eps

EPS (Encapsulated PostScript) е файлов формат за графични файлове, който съдържа вграден предварителен преглед на изображението в bitmap формат. EPS файлът може да съдържа 2D векторна графика, bitmap изображения и текст. Обикновено се използват за записване на графики, като лога и рисунки, както и като стандартно средство за прехвърляне на графични данни между различни операционни системи. Този формат се поддържа от различни програми за рисуване и векторна обработка, което позволява да се конвертира в множество други графични формати.

Flyer

Флаерите са един от видовете печатни продукти с широко разпространение и приложение. Представляват цветни листовки с индивидуален дизайн, представящи събитие или дейност, стоки или услуги. Флаерите не се сгъват. Обикновено се печатат на тънка хартия около 90 - 115 гр. Флаерът може да е имиджов или информационен, да съдържа цени или само да описва данните и преимуществата на продукта.

Focal Point

Focal Point се нарича центърът на композицията.

Foil Stamping

Топлинно натискане/пресоване на фолио върху определени части от дизайна, за да им се даде лъскав, метален цвят. Вижте линка по-долу.

Font

В типографията: Пъленият набор от знаци (в това число всички букви на азбуката, пунктоационни знаци и други специални знаци, изключвайки характеристики като bold и italic), които споделят един и същи тайпфейс (typeface), размер и стил. В ежедневието думите фонт (font) и тайпфейс (typeface) се използват погрешно взаимнозаменяемо когато се говори за шрифт. Докато тайпфейс е събирателният дизайн, имащ общи характеристики на всички знаци в дадения набор, то фонт е конкретното проявление на даден стил и размер на този тайпфейс. Пример: Franklin Gothic Medium, 12 points е фонт, Franklin Gothic e тайпфейс.

Font Weight

Тегло или плътност (чернота) на шрифта се нарича отношението на дебелината на щрихите спрямо височината на знаците. На български шрифтовете с малко тегло обикновено се наричат „светли“, а тези с голямо – „тъмни“. Например удебеленият шрифт има по-голямо тегло на шрифта.

Gamut

Цветовите устройства нямат капацитета да възпроизвеждат/улавят всички съществуващи цветове в спектъра. Gamut се нарича цветовата палитра (диапазон), която дадено устройство обхваща и може да изобрази.

Glyph

В типографията: Нестандартна, понякога декоративна вариация на буквата, която е идва като допълнение към основния шрифт.

Golden Ratio

Или още познато като Редицата на Фибоначе. В дизайна се използва като мярка за създаването на композиии от елементи, които за подчинени на точно определено съотношение.

Grid

В графичния дизайн, Грид е структура (обикновенно двуизмерна), изградена от серия прави линии които се пресичат (вертикални, хоризонтални и под ъгъл) или такива, които са огънати, служещи за подреждане на садържание. Те служат като ранмка, чрез която дизайнерът може да организира графичните елементи (снимки, глифове, параграфи и пр.) по рационален начин, лесен за възприемане. Елементите спрямо грида може да са върте, вън или частично в грида.

Grid – Видове

Manuscript Grid - Единичен Грид (книги, молби, административни документи и тн.) Column Grid - Колонен Грид (най-често вестници) Modular Grid - Модулен Грид (най-често списания и каталози) Hierarchical Grid - Йерархичен Грид, той има специфична логика спрямо контекста (разбъркана форма)

Gutter

Разтоянията между колоните, модулите в Грида.

Headline

Това е заглавието на разказ, статия във вестник или списание, заглавие на уеб страница, което е с по-голям размер и дава същност на историята или статията която следва.

Hierarchy

Типографската йерархия е съществена част от всеки дизайн или оформление и дори ако не сте запознати с този термин, бъдете сигурни, че сте виждали йерархия в действие на всеки уебсайт, вестник или списание. Типографската йерархия е система за организиране на текст, която установява ред на важност в данните, позволявайки на читателя лесно да открие това, което търси, и да се ориентира в съдържанието. Типографската йерархия помага на читателя да види къде започва и завършва раздел, като същевременно му позволява да изолира определена информация въз основа на последователното използване на един и същ стил в целия текст.

Histogram

Графично представяне на разпределението на тоновете в дигитално изображение. Хистограмата изобразява броя пиксели за всяка тонална стойност и служи за анализиране и управление на цялостното тонално разпределение.

Imagery

Използването на визуални елементи, като снимки, илюстрации или символи, за създаване на смисъл, предизвикване на емоция или предаване на информация в дизайн.

Infographic

Визуално представяне на данни или информация, често използващо диаграми, графики и други дизайнерски елементи, за да направи сложната информация по-достъпна и разбираема.

Joint

В типографията: Връзката на щриха и вертикалната основа на дадена буква. Пример: буквата Е има три joints (свръзки) на местата, където вертикалната основа се свързва с трите хоризонтални щриха.

Kerning

Кернинг се отнася до разтоянието между две конкретни букви (или други знаци: числа, пунктуация и т.н.), а процесът на коригиране на това пространство подобрява четливостта.
Добави термин

Речник на дизайн термините

Този речник на дизайн термините (glossary) e създаден от екипа на БДГ и от доброволците, за да улесни 1) професионалните дизайнери и 2) клиентите, които работят с дизайнери. Речникът не претендира за изчерпателност, но е базиран на механизъм с гласуване, който дава възможност всеки да добави по-добра дефиниция за дадена дума и тя да бъде изведена от потребителите като "основна" ако е по-ясно и акуратно написана. Т.е. - речникът е динамичен и цялата дизайн общност го администрира.
Отдели 3 минути и въведи твой дизайн термин!
За другите проекти на БДГ - виж тук.

Видео